Návod, jak nastavit šifrování dat v mobilu.

Návod, jak nastavit šifrování dat v mobilu.

Šifrování dat

Šifrování v mobilním telefonu funguje tak, že když uzamknete svůj telefon, dojde k zašifrování dat. Při odemknutí (zadání PINu či otisku prstu) dojde k dešifrování. Celé to funguje automaticky a není potřeba dále nic nastavovat. Výjimečně se u starších mobilů může stávat, že zapínání či restart trvá o pár sekund déle.

Po zapnutí šifrování bude vždy nutné odemykat mobil PINem nebo otiskem prstu.

Tip: Jak pomocí 3 kroků výrazně zvýšit zabezpečení uložených dat.


Postup, jak zašifrovat Android.

V nastavení mobilního telefonu nebo tabletu s OS Android přejděte do Nastavení - sekce Osobní - Zabezpečení a zvolte možnost Šifrovat telefon/tablet (u různých zařízení se pojmenování může lišit jako např. Sejf, PrivateSpace, ...). Budete informováni o průběhu procesu a vyzváni k připojení nabíječky.

Následně musíte zvolit heslo, bezpečnostní gesto nebo PIN kód pro zpětné dešifrování, které musí obsahovat specifický počet znaků a číslic. Potvrzením volby se zařízení začne šifrovat. Smartphone či tablet se několikrát restartuje a v průběhu operace ho nebudete moci používat.

Jakmile je šifrování dokončeno, automaticky se vygeneruje dešifrovací klíč, který je bezpečně uložen v Androidu. V případě potřeby můžete zašifrovat také připojenou SD kartu, aby z ní nebylo možné číst ani kopírovat data. Stačí v sekci Zabezpečení zvolit tuto možnost.

Před samotným šifrováním dat je vhodné uskutečnit kompletní zálohu. Nikdy nevíte, co se může stát, a určitě nechcete o své soukromé soubory zcela přijít.


Postup, jak zašifrovat iPhone, iPad.

Šifrování je možné zapnout v Nastavení -> Touch ID & Passcode (iTouch & Passcode) -> Turn Passcode On. Zde musíte zadat silné alfanumerické (písmena, číslice, symboly) heslo, které má alespoň šest znaků. Zadávat ho nicméně budete na „numerické“ klávesnici vypadající jako klávesnice telefonu, takže si ho můžete pamatovat jako slovo/text nebo jako posloupnost čísel.
Kontrolu aktivace šifrování provedete tak, že při návratu do Touch ID & Passcode uvidíte dole na obrazovce „Data protection is enabled“.

nastaveni sifrovani iPhone

Menu pro nastavení šifrování v iPhonu


Šifrovaná komunikace

Šifrování konverzací v různých chatovacích aplikacích jako např. Messenger, WhatsApp či Viber využívá takzvané end-to-end encryption, neboli koncové šifrování. Bezpečnostní riziko je u těchto aplikací v tom, že ukládají zprávy na servery poskytovatele nikoli ve vašem zařízení.

Co šifrovaná komunikace znamená? Ve zkratce se jedná o to, že obsah konverzace se může zobrazit jen na straně odesílatele a adresáta, neboť jsou odesílaná data zašifrována. Případný útočník, je bez správného klíče nedokáže rozluštit. Klíč k odšifrování je uložen pouze v koncových zařízeních, tedy v mobilu odesílatele a adresáta.
Vyšší stupeň ochrany soukromí nabízí např. Signal nebo Telegram. Šifrované zprávy neukládají na svých serverech.
Advokátům doporučujeme používat dnes nejpokročilejší nástroj Signal, který je v bezpečnosti bezkonkurenční.
 

Výhody šifrování

  • Zajišťuje vyšší stupeň bezpečnosti dat, bez přístupového kódu se k datum nedostanou nepovolané osoby
  • ochrana souborů v případě ztráty nebo krádeže zařízení
  • šifrování a dešifrování dat je funkce integrovaná přímo v operačních systémech Android, Apple
  • nemusíte si stahovat žádnou aplikaci
  • je možné šifrovat telefon či tablet včetně SD karty
  • běží neustále na pozadí, takže se šifrují i nejnověji používané soubory
Více článků