Vyplatí se cloudový systém při vedení advokátní agendy?

Vyplatí se cloudový systém při vedení advokátní agendy?

Cloud pro advokáta

V posledních deseti až patnácti letech došlo k velkému posunu v dostupnosti nejnáročnějších softwarových řešení. Instalace systému na vlastní server, tzv. model server-klient, již není tou jedinou možností pro advokátní kanceláře, které systém potřebují k plynulému a efektivnímu chodu kanceláře. Používání softwaru prostřednictvím webového prohlížeče je nyní standardem pro téměř všechny obory podnikání, dokonce i pro advokáty nebo strategické a robustní systémy na podnikové úrovni. Cloudová řešení přinášejí velkou výhodu v dostupnosti nejmodernějších technologií. To, co bylo dříve dostupné těm největším advokátním kancelářím za velké finanční prostředky, dnes cloudové služby nabízejí i jednotlivcům. A tak i samostatní advokáti mohou využívat technologie umělé inteligence a výpočetní výkon např. Amazonu.

Co dříve bylo výhradou jen těch největších firem, je díky cloudu dnes dostupné i jednotlivcům.

Tato změna způsobu použití software představuje pro právní obor velkou změnu v zaběhnutém vnímání. Jako první to byla bezpečnost, etická a právní otázka uchovávání klientských dat mimo fyzické prostory a kontrolu advokátních kanceláří. Jsou důležité informace o klientech v cloudovém prostředí stejně bezpečné jako na vlastních serverech chráněné firewallem? Na tuto otázku odpovědělo mnoho bezpečnostních studií, mimo jiné i CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe), která vydala doporučení ohledně využívání cloudových služeb pro advokáty. Shodli se, že jednotlivec a malá kancelář nikdy nemůže disponovat prostředky a úrovní zabezpečení, jako specializované firmy nabízející cloud pro advokáty. Více v článku 5 věcí, které by měli advokáti vědět před použitím cloudu.

S cloudem přichází i změna při placení za software. Měsíční předplatné je dnes normou a s ní vznikl i nový termín: SaaS. SaaS, tedy software jako služba, znamená, že platíte každý měsíc a můžete kdykoli odejít či zrušit předplatné. To firmám a kancelářím poskytuje velkou flexibilitu.
Hlavní výhody měsíčního předplatného a používání cloudového softwaru je, že se nemusíte obávat nákladných aktualizací programu a režijních nákladů na údržbu a zabezpečení serverů. Aktualizace vašeho softwaru proběhnou automaticky při příštím přihlášení do systému po novém vydání aktualizací.

Mnoho advokátů stále nedůvěřuje přístupu platit za software v pravidelných intervalech. Pokud se ohlédneme, můžeme si všimnout, že v měsíčních intervalech dnes platíme za mnoho služeb od mobilních operátorů, internetu, předplatné hudby až po licence za software. To nejdůležitější, na co by se advokáti měli ptát, je, zda jim řešení založené na cloudu šetří čas, protože v právním světě čas představuje peníze. V článku 10 důvodů, proč používat advokátní systém najdete přehled výhod cloudového systému pro vedení spisů.

V Advoktě jsme se zeptali našich zákazníků, kolik času ušetří při práci s Advoktou oproti jejich starému řešení. Průzkum nám ukázal úsporu práce přes 8 hodin měsíčně. To je celý den. Pokud jste právník, který si účtuje 1500 Kč za hodinu, můžete vyfakturovat o 12 000 Kč více. Měsíční licence ve výši 890 Kč tedy za návratnost investice určitě stojí.

O přechodu na cloudové služby by měly advokátní kanceláře přemýšlet jako o další cestě k zvýšení efektivity a získání konkurenční výhody.
Více článků